Jakże istotne jest przezywanie życia w pełni. Lecz nasz umysł jest jak dzika małpa niepotrafiąca skupić się na chwili obecnej. Uważność, lub inaczej mindfulness, jest techniką rozwijającą naszą świadomość na chwili obecnej. Dzięki temu jesteśmy w stanie lepie sami siebie zrozumieć, poprzez zauważanie naszych nawykowych wzorców myślenia, zachowania i odczuwania. Poprzez większe skupienie na tu i teraz przeżywamy każdą chwilę znacznie głębiej i pełniej. Poznaj trzy sposoby jak można wzmocnić swoją uważność:

Sposób 1 – Uważność dźwięków

Nasze ciało ma niesamowite zdolności adaptacyjne do każdych warunków. Dlatego często, kiedy mieszkamy przy ruchliwej drodze, już po kilku dniach nasza świadomość przyzwyczaja się do hałasu panującego za oknem. Podobnie, gdy mieszkasz przy plaży, cudowny szum fal znika już podczas kilkunastominutowego spaceru.

Aby wzmocnić uważność, za każdym razem, gdy tylko sobie przypomnisz o treningu, wsłuchuj się w dźwięk, który Cię otacza. Może to być szum fal, tykanie zegarka, krzyki dzieci z placu zabaw czy dźwięki pobliskiej budowy lub autostrady. Możesz też sam zainicjować rytmiczną nutę włączając muzykę. Gdy nagle zorientujesz się, że myślisz o czymś i nie słyszysz wybranego przez siebie dźwięku, wróć do uważności biorąc głęboki wdech. Praktykuj uważne słuchanie podczas wykonywania zwykłych codziennych czynności.

Sposób 2 – Uważność chłodu

Wybieramy się na spacer do parku i nagle chłodny wiatr oplata nasze ciało. „Zrobiło mi się zimno” mówimy, chwytając w tym czasie za ciepłą kurtkę.

Nieświadomie reagujemy i uogólniamy pewne doznania. Wykorzystaj ten fakt, aby wzmocnić swoją uważność. Gdy następnym razem poczujesz chłód lub ciepło uświadom sobie, w którym dokładnie miejscu na ciele go czujesz. Gdy wieje wiatr może on spowodować uczucie chłodu na przykład tylko na prawym policzku i prawej dłoni, gdyż na innych partiach ciała nadal odczuwasz ciepło. Podobnie gdy siedzisz przy kominku lub ognisku, bądź świadom, gdzie czujesz ciepło a gdzie zimno. Niech wiatr, słońce, ogień i woda będą dla Ciebie nauczycielami uważności. Dlatego następnym razem, gdy wybierzesz się na spacer i zawieje chłodny wiatr, nie sięgaj od razu po kurtkę, lecz poczuj, które miejsce na ciele powoduje uczucie chłodu.

Sposób 3 – Uważność środka ciężkości

Dziecko po wielu miesiącach raczkowania chwyta za krawędź krzesła, chwiejąc się niepewnie i bardzo powoli prostuje się. Pierwszy krok, ogromna ekscytacja widowni, delikatne zachwianie się i zaraz drugi krok i trzeci i bęc na ziemię. Aplauz rodziców i wielka radość całej rodziny. Po tym dniu zapominamy jakim cudem jest nasza zdolność chodzenia.

Nasza zdolność chodzenia i utrzymywania równowagi może nam także przysłużyć jak trening uważności. Gdy idziesz i stawiasz cały ciężar ciała na prawą nogę, poczuj to, podobnie gdy środek ciężkości przechodzi na lewą nogę. Bądź świadomy przenoszenia ciężaru swojego ciała z nogi na nogę, oraz zwróć uwagę na swoją pozycję ciała. Taki trening nie tylko pomoże Ci wzmocnić uważność, ale także pomoże poprawić jakość twojego chodzenie i biegania.