1.VIPASSANA BY GOENKA

 

Po co tam jechać

Jak możemy oczekiwać od drugiej osoby, że spędzi z nami całe życie, gdy z trudem przychodzi nam spędzić kilka dni sam na sam ze sobą? Dobrze wiemy, że siedzą w nas “małe demony”, które często kontrolują nasze życie. Kiedyś myślałem, że jedynym wyjściem aby się od nich uwolnić to wydać fortunę na couchów, psychologów i uzdrawiające ceremonie. Jednak istnieją lepsze sposoby, które dodatkowo nie wymagają dużych nakładów finansowych. Jedyne czego będziesz potrzebować, to silna determinacja i 12 dni wolnego czasu.

Myślę też, że nie raz słyszałeś, jak duży wpływ na nasze życie może mieć medytacja. Kurs Vipassany to idealne miejsce, aby poznać siebie i stawić pierwsze kroki w medytacji.

 

Czym jest Vipassana by Goenka

Vipassana By Goenka to ośrodki medytacyjne, które zapewniają na 10 dni idealne warunki do nauczenia się medytacji  i poznania samego siebie. Otrzymujesz zakwaterowanie, pyszne wegetariańskie posiłki i przewodnictwo, jak medytować. Warunkiem uczestnictwa jest przyjęcie na 10 dni postanowienia że:
– nie będziesz z nikim poza nauczycielem rozmawiać (ani nawiązywać żadnego innego kontaktu np. wzrokowego),
– nie będziesz używać żadnych rzeczy, które mogły by cię odciągnąć od obserwowania siebie, takich jak np. telefon, książki, dziennik, muzyka itp.,
– nie będziesz opuszczać wyznaczonego terenu ośrodka,
– będziesz przestrzegać harmonogramu zajęć oraz separacji kobiet i mężczyzn.

Cena:

Cena kursu to darowizna – nie ma wyznaczonej dolnej ani górnej granicy oraz nikt cię nie spisze, jeśli nie zapłacisz. Jeśli w tym momencie nie masz zbyt dużych środków finansowych lub po prostu nie czujesz, że chcesz zapłacić – nie musisz. Zrób to tylko wtedy, kiedy czujesz, że te 10 dni coś Ci dały lub zamiast pieniędzy następnym razem przyjedź jako wolontariusz.

Gdzie to jest

Ośrodki Vipassany mieszczą się w większości krajów, także w Polsce. Gorąco polecam ośrodki w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i nowo wybudowany w Polsce. Nie przejmuj się, jeśli nie mówisz dobrze po angielsku, gdyż w każdym ośrodku zapewniają iPoda z polskim tłumaczeniem, na którym są nagrane wszystkie lekcje.

Jak się zapisać

Zapisy na kurs odbywają się z dwu miesięcznym wyprzedzeniem na stronie internetowej:

https://www.dhamma.org/en-US/courses/search.

lub

https://www.pallava.dhamma.org/pl/

Należy jedynie wybrać miejsce, czas i kurs, a następnie podać niezbędne dane. Warto jednak wpisać się na listę uczestników w dni otwarcia zapisów, gdyż wolne miejsca schodzą błyskawicznie.

Dla kogo

Ten kurs jest tak samo dobry dla osób, które nigdy nie medytowały, jak dla starych wyjadaczy. Warunkiem jest silna determinacja.

Jeśli potrzebujesz jakiś dodatkowych informacji na temat tego kursu, proszę napisz do mnie lub zadaj pytanie w komentarzu, a na pewno Ci odpowiem.

Pamiętaj że

Stawienie czoła swoim nawykom i czarnym myślom jest najodważniejszą rzeczą, którą możesz zrobić dla Siebie i swoich bliskich.

 

2. Rainbow Gathering

Co to jest Rainbow Gathering

“WELCOME HOME” – to były pierwsze słowa, które usłyszałem w najbardziej magicznym miejscu w moim życiu. Tylko sobie wyobraź, że gdzieś na świecie podczas każdego cyklu księżyca ludzie różnych narodowości, gromadzą się w wyznaczonym miejscu i budują na miesiąc wioskę. Żyjąc w harmonii bez osoby “rządzącej”, pomagając sobie nawzajem i budując przestrzeń do wymiany doświadczeń i wiedzy.

Ludzie, którzy tam przyjeżdżają są różni, można tam znaleźć hipisów, turystów, rodziny z dziećmi, prawników, artystów ulicznych itp. Jednak każda z tych osób przyjeżdża tam, aby zaznać wolności, akceptacji i bezwarunkowej miłość. Bo właśnie tymi trzema wartościami kierują się mieszkańcy nowo wybudowanego miasteczka.

Głównym celem spotkań jest uzdrowienie duszy poprzez dzielenie się wiedzą, umiejętnościami oraz pozwolenie sobie na pełną ekspresję swojej osobowość – czyli stanie się na powrót wolnym jak dziecko. Nie znajdziesz tam alkoholu ani ciężkich narkotyków, owszem zdarza się, że ktoś zapali ziółko, jednak nigdy wokół głównego ognia. Dalekie będzie też porównanie Rainbow Gathering z festiwalem. Może i muzyka jest tam wszędzie, jednak “eko-przyjacielska” atmosfera jest odpowiednia zarówno dla dzieci, jak i dla osób stawiających pierwsze kroki w hipisowskiej rodzinie.

Jedzenie i pieniądze

Gotujemy wspólnie, o ile masz akurat na to ochotę, bo każdy robi co chce. W kuchni jednak zawsze znajdują się jakieś dobre duszyczki, które z przyjemnością przyrządzają potrawy dla całej “rodziny”. Po wspólnym posiłku, wokół świętego ognia, ktoś wsadza do kręgu magiczną czapkę, do której każdy może wrzucić to co ma. Nie którzy wrzucają pokaźne kwoty, inni dają całusa (nikt nie patrzy Ci na ręce czy dasz dużo czy nic – w końcu nie ma tu “sędziów”).

Czemu Warto

Myślę, że było to dla mnie tak ważne doświadczenie, gdyż pierwszy raz w życiu mogłem poczuć się wolnym jak dziecko wśród ludzi, którzy dodatkowo wspierali taką ekspresję. Inną bardzo ważną rzeczą była inspiracja, którą otrzymałem. Spotkałem tam ludzi, którzy myślą i żyją inaczej niż reszta świata. Ich historie zmieniły mój sposób patrzenia na wiele rzeczy oraz poszerzyły perspektywy na życie.

Dodatkowo doświadczenie tego, że miasteczko jest w stanie funkcjonować bez “władzy” oraz widok powstawiania harmonijnej przestrzeni dały mi nadzieję, że ludzkość jest w stanie wznieść się ponad podziały, ambicje i wyścig szczurów. Do dziś przed oczami mam widok mieszkańców uczących się nawzajem grać na instrumentach, uprawiających jogę czy rozmawiających w kręgach o męskich/kobiecych sprawach. Najbardziej wspominam jednak wieczory, gdy wszyscy zbierają się wokół ognia i rozpoczynają tańce i śpiewy przy akompaniamencie gitar, bębnów i innych nierzadko egzotycznych instrumentów. Niektórzy w tej magicznej atmosferze pozwalają sobie na pełną ekspresję i zrzucają z siebie ubrania aby poczuć się jeszcze bardziej wyzwoleni z ograniczeń.

Sprawy organizacyjne

Cały czas gdzieś na świecie jest jakieś Rainbow Gathering. Na małych spotkaniach (Które bardzo polecam) można znaleźć koło 80-150 osób. Raz do roku jest organizowane Europejskie Rainbow (każdy kontynent ma swoje), gdzie jest od 1000 osób do nawet 3000.

Aby znaleźć informacje o Rainbow polecam Facebooka – wystarczy wpisać Rainbow Gathering i wybrać grupę.

Aby sprawdzić gdzie obecnie odbywa się Rainbow, zapraszam także, do rejestracji na forum, gdzie znajdziesz kalendarium.

https://rainbowforum.net/index.php

 

3. Indie

Żaden kraj nie wpłynął na moją psychikę tak bardzo jak Indie. Jest to miejsce, które niewątpliwie potrafi zmienić perspektywę patrzenia na życie. Jednak aby zaznać prawdziwej przemiany, nie jedź tam jako turysta, ale jako poszukiwacz. Zabytki, świątynie, muzea może i są piękne jednak to co przemieni twoją duszę, to pozostanie w mieście na dłużej i wczucie się w cykl życia mieszkańców.

Na początek polecam trzy miasta – Rishikesh, Dharmasla i Waranasi

Rishikesh

Światowa kolebka jogi i duchowych nauczycieli. Miejsce gdzie Beatlesi i Steve Jobs zaznali przemiany duchowej. Idealne miejsce jako pierwsze miasto w Indiach.

Dharamsala

Czyli “Mały Tybet”. Miejsce, gdzie mieszka Dalajlama, a 90% mieszkańców to Tybetańczycy. Zajdziesz tam inspirujących mnichów, kursy medytacji i jogi, a atmosfera wysokich Himalajów, wesołych podróżników i uśmiechniętych mieszkańców przebudzi twój wewnętrzny optymizm.

Waranasi

Miasto z najsilniejszym wpływem na wewnętrzną strefę komfortu, w jakim byłem. Ceremonie spalania zwłok, zaklinacze węży, czarni Sadu, wieczorne rytuały modlitewne, ganges, bhanga-lassi i wiele innych doświadczeń, których nigdzie indziej na świecie nie znajdziesz. Waranasi to także idealne miasto do nauki grania na instrumentach, czy śpiewania. Jeśli szukasz “intensywnych” Indii, to idealne miejsce aby przeżyć szok kulturowo, który może zmienić twoje życie.

Finanse

Indie to najtańszy kraj na świecie. W każdym z wyżej wymienionych miejsc znajdowałem nocleg za 150 rupii, czyli 8zł ( w Rishikeshu dodatkowo w tej cenie były dwie godziny lekcji jogi). Obiad w restauracji dla jednej osoby to koszt około 100 rupii (5,50 zł). Przykładowy transport to:
New Delhi – Riszikesz – 360 rupii (20 zł).
New Delhi – Waranasi 500 rupii (27 zł).
New Delhi – Daharmsala 1000 rupii (55zł).

Transport wewnątrz miasta – Rikshami 20 -100 rupii

Czemu warto

Indie to kraj pełen sprzeczności, który w magiczny sposób potrafi wybić nas ze starych przekonań i wizji świata. Ten kraj otwiera umysły i serca, dając tym samym duchowe uniesienie. “Slow Life”, mistyczni nauczyciele, magiczne doświadczenia, duchowa wiedza i przemiana umysłu – Indie to miejsce, które zmieni twoje życie.

 

 

Proszę udostępnij ten wpis aby zainspirować do “podroży” twoich znajomych